23 Mart 2018 Cuma

ERKEN MÜDAHALE RİSKİ AZALTIYOR

erken-mudahale-riski-azaltiyor

Uzmanlar, beyinde pıhtı atmasının alınacak tedbirlerle önlenebileceğini, ilk saatlerdeki müdahaleyle kalıcı hasarların önüne geçilebileceğini bildirdi.
03 Mart 2018 Cumartesi 11:46

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan, beyine pıhtı atmasının alınacak tedbirlerle önlenebileceğini ancak sorun sonrasındaki ilk saatlerdeki etkili müdahaleyle de kalıcı hasarların önlenebileceğini bildirdi.

Erdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, sanatçı Kadir İnanır'ın geçirdiği rahatsızlıkla gündeme gelen beyine pıhtı atmasının kalp-damar hastalıkları, enfeksiyon, tümör ve travmalardan kaynaklanabildiğini aktardı.

Prof. Dr. Erdoğan, "Beyne pıhtı atması, alınacak tedbirlerle önlenebilir. İlk saatlerdeki müdahale kalıcı hasarların da önüne geçebilir." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de her yıl ortalama bin kişinin 2'sinde iskemik inme görüldüğünü ifade eden Erdoğan, beynin atardamarlarının herhangi bir nedene bağlı tıkanıklığı sonucu oluşan ve "pıhtı atması" olarak bilinen hastalığın, beyin damar tıkanıklığı veya iskemik inme olarak adlandırıldığını kaydetti.

"Beyni besleyen dört damarın akım hız ve kalibresi ölçülür"Erdoğan, soruna, tıkanıklığa neden olan pıhtının ekseri ritm bozukluğu, kapak hastalığı, ileri kalp yetmezliği olan, kalpten veya ateroskleroza uğramış (kireçleşmiş) beyni besleyen damarlardan kaynaklandığına işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Yaş, cinsiyet ve yaşam şekli gibi faktörler pıhtı atmasını tetikleyebilir. Tedavide öncelikle yapılması gereken bu inme hastalığını olmadan önlemektir. Kilo fazlalığı, sigara, yüksek tansiyon ve kan yağlarının yüksekliği gibi risk faktörleri olan hastaların şah damarına yapılacak olan doppler ultrason denilen yöntem ile beyni besleyen dört damarın akım hız ve kalibresi ölçülerek hastada aterosklerotik plak varlığı tespit edilebilir. Eğer bu plak kalınlığı damar akışını engelleyen düzeyde değilse ilaç tedavisi başlanarak hastalık oluşmadan engellenebilir. Eğer plak belli bir yüzdenin üzerinde ise önerilecek tedavi öncelikle Karotid Endarterektomi (şah damarından aterosklerotik plak çıkarılması) olmalıdır. Bu cerrahiye uygun değilse stent ile damarın açılması yapılabilir. Karotid Endarterektomi, inmeyi engellemek için en sık kullanılan cerrahi yöntemdir. Bilimsel çalışmalara göre, karotid arterdeki daralma yüzde 70 ya da yukarısında ise Karotid Endarterektomi inme şansını azaltan en iyi yöntemdir. Bunun yanında yüzde 50-69 darlığı olanlarda da oldukça etkilidir."

Haberin etiketleri:

sağlık, müdahale, erken


Haber okunma sayısı: 51

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

erken-mudahale-riski-azaltiyor

ERKEN MÜDAHALE RİSKİ AZALTIYOR

03 Mart 2018 Cumartesi 11:46
diyabet-riskini-iki-kat-artiriyor

DİYABET RİSKİNİ İKİ KAT ARTIRIYOR

17 Kasım 2017 Cuma 17:39
turkiye-dunya-liginde

TÜRKİYE DÜNYA LİGİNDE...

12 Kasım 2017 Pazar 14:04
bakanliktan-slime-uyarisi

BAKANLIKTAN 'SLIME' UYARISI...

23 Eylül 2017 Cumartesi 11:22

ÜLKE GÜNDEMİ

BAKANLIKTAN 'SLIME' UYARISI...

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, çocukları cezbedici nitelikteki "slime" adlı ürünün tüketiciler tarafından

MÜFREDATTA YENİ DÖNEM...

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, "2017-2018 öğretim yılından itibaren ortaöğretim kurumlarımızın 9.

ROKETSAN ÜRÜNLERİ VİTRİNE ÇIKIYOR...

Türkiye'nin roket ve füze sistemleri üreticisi ROKETSAN, yeni iş ve ihracat olanakları için Uluslararası Savunma

CHP'Lİ BELEDİYE YİNE YAPTI YAPACAĞINI...

Kurban Bayramından dolayı tüm kurum belediyeler çeşitli etkinlikler düzenleyerek vatandaşların bayramını

34 ÜLKEYE ÖRNEK OLDUK...

34 ülkede bağımlılıkla mücadele dernekleri kurulmasına öncülük etti.

RUS TURİSTLERİN TERCİHİ YİNE TÜRKİYE...

Rusya Tur Operatörleri Birliğinden yapılan açıklamada, haziran tatilinde Türkiye'nin bir numaralı tercih

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL