23 Mart 2018 Cuma

HASTALARA ÖZEL ŞİŞE AÇMA APARATI...

hastalara-ozel-sise-acma-aparati

Eklemlerde hasara neden olan iltihabi eklem hastalığı olarak bilinen "romatoid artrit" hastaları, Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinin icat ettiği ve "koza" ismini verdiği aparatla şişe, kavanoz gibi maddelerin kapaklarını rahatça açabilecek.
13 Ekim 2017 Cuma 19:39

Halk arasında, "bağışıklık sisteminin vücudundaki çeşitli eklemlere saldırmasına yol açan kronik, yangılı bir bozukluk" olarak bilinen romatoid artrit hastalığı, dünyayla beraber Türkiye'de de son dönemde artış gösterdi. Her 100 kişiden birinde görüldüğü belirtilen hastalık, en sık 20 ile 40 yaşları arasında görülüyor.

Eklemlerdeki ağrı ve aşınmaya bağlı olarak kişide önemli oranda hareket kaybına yol açabilen hastalık, eklem ve kaslarda zayıflığa neden olmasıyla kişilerin özellikle el ve ayaklarını kullanamamasına yol açıyor. Bundan dolayı da hastalar yürümeden, su içmeye, yemek yemeye kadar en temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekiyor.
 

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencilerinin icat ettiği ve "koza" ismini verdiği açacakla, söz konusu hastalar en önemli sorunlarından birinden kurtulabilecek. Ellerini kullanmakta zorluk çeken hastalar, bu aparatla su, gazoz, soda, kavanoz gibi şişelerin kapaklarını rahatça açabilecek. 
 

"Hastaların önemli bir sorunu ortadan kalkacak"
 

Proje danışmanlığını yapan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Özbek, yaptığı açıklamada, hastalığın neredeyse bir insanın tüm hayatını kapsadığını söyledi.
 Erken teşhisin tedavi için hayati önemde olduğunu belirten Özbek, "Hastalık, tedavi edilmeyen hastaların yaşam süresini 10 yıl kadar kısaltıyor. Aynı zamanda yaşam kalitesini önemli derecede azaltıyor. Mimar Sinan Üniversitesi'nde bir hastanın hayatını kolaylaştıracak tasarım dersi vardı. Ben ve bir hastamız bunu öğrencilere anlattık. Çok sayıda proje yapıldı. Birinci olarak bu aparat seçildi. Seri biçimde üretilirse hastaların büyük çoğunluğunun yaşadığı sorunu ortadan kaldırabilecek bir aparat bu." dedi.
 

Prof. Dr. Özbek, romatoid artrit hastalarının en önemli sorunlarının ellerini kullanamamaları olduğunu aktararak, şöyle devam etti:
 

"Hastalar musluğu, anahtarı çeviremez, kapıyı, suyun kapağını açamaz. Kendi bakımını yapamaz. Su içmeyi dahi yardım alarak yaparlar çünkü kapağını açamazlar. Bu aparat onu kolaylaştıracak. Üzerinde her türdeki, boyuttaki şişeleri açabilecek 4 çukur var. Çengel şeklinde açıcı da var. Kavradığı zaman kapağı rahatlıkla açabiliyorlar. Şişe kapakları için dizayn edilmiş. Hastalar rahatlıkla aparatı kavrayıp, kapakları açabiliyor." 

Haberin etiketleri:

HASTA, APARAT, AÇMA


Haber okunma sayısı: 302

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

erken-mudahale-riski-azaltiyor

ERKEN MÜDAHALE RİSKİ AZALTIYOR

03 Mart 2018 Cumartesi 11:46
diyabet-riskini-iki-kat-artiriyor

DİYABET RİSKİNİ İKİ KAT ARTIRIYOR

17 Kasım 2017 Cuma 17:39
turkiye-dunya-liginde

TÜRKİYE DÜNYA LİGİNDE...

12 Kasım 2017 Pazar 14:04
bakanliktan-slime-uyarisi

BAKANLIKTAN 'SLIME' UYARISI...

23 Eylül 2017 Cumartesi 11:22

ÜLKE GÜNDEMİ

BAKANLIKTAN 'SLIME' UYARISI...

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, çocukları cezbedici nitelikteki "slime" adlı ürünün tüketiciler tarafından

MÜFREDATTA YENİ DÖNEM...

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, "2017-2018 öğretim yılından itibaren ortaöğretim kurumlarımızın 9.

ROKETSAN ÜRÜNLERİ VİTRİNE ÇIKIYOR...

Türkiye'nin roket ve füze sistemleri üreticisi ROKETSAN, yeni iş ve ihracat olanakları için Uluslararası Savunma

CHP'Lİ BELEDİYE YİNE YAPTI YAPACAĞINI...

Kurban Bayramından dolayı tüm kurum belediyeler çeşitli etkinlikler düzenleyerek vatandaşların bayramını

34 ÜLKEYE ÖRNEK OLDUK...

34 ülkede bağımlılıkla mücadele dernekleri kurulmasına öncülük etti.

RUS TURİSTLERİN TERCİHİ YİNE TÜRKİYE...

Rusya Tur Operatörleri Birliğinden yapılan açıklamada, haziran tatilinde Türkiye'nin bir numaralı tercih

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL