15 Aralık 2018 Cumartesi

Sayın Başbakanım...

Dr.Harun YENİLMEZ

Dr.Harun YENİLMEZ

E-Posta : dr.harunyenilmez@hotmail.com

Bu bir şikâyettir. Kimi şikâyet ediyorum derseniz. Bu güne kadar bu ilçenin yönetiminde bir şekilde bulunmuş olan herkesi. İlk sefer olduğu için şikâyetimi kısa tutacağım.

Fotoğraflarını paylaştığım yer Rize’nin Ardeşen ilçesidir. Buralar yaşanmaz hale geldiği için gittikçe yalnızlaşıyoruz. Fotoğraflarını paylaştığım ilçenin bu hale gelmesi 1952 den beri burada belediye başkanlığı yapan, halk adına milletvekilliği yapan ve yerel yönetimlerde görevde bulunanların hemen hepsi sorumludur. Bizler 1993 yılında milli görüş geldiğinde bu kötü gidişin değişeceğini umduk. 23 yıldır her seçim öncesi burayı yaşanılabilir yer yapacağım iddiası ile gelmiş olanlar burayı daha da yaşanmaz hale getirip kendileri yaşamak için Ankara’ya İstanbul’a veya büyükşehirlere göç etmişlerdir.
 
Genelde insanlar iyi gün dostu olur. Fakat biz halk olarak kötü gün dostuyuz. Buranın halkı çocuklarını tulum horon eşliğinde askere gönderdi. Kötü günlerde hep devletimizin yanında olduk. Hatta 23 yıldır milli görüşün yanında olduk. Fakat iyi günde maalesef hep unutulduk. Kötü zamanlarda Beraber yürüdük biz bu yollarda, Beraber ıslandık yağan yağmurda,  Fakat iyi zamanlarda ise işin kaymağını İstanbul, Ankara ve büyükşehirler. Karadeniz’de Trabzon ve Rize merkez yedi maalesef. Dünya beşten büyük ise Türkiye de İstanbul’dan, Ankara’dan ve Karadeniz’de de Trabzon’dan ya da Rize merkezden ibaret değil. Peki neden bütün kaymak yatırımlar il merkezlerine yapılıyor. Bu adaletsizlik değil mi? yakın olduğu için söylüyorum yıllardan beri Trabzon’a ve Rize merkeze yapılan pozitif ayrımcılık artık batmaya başladı. Her seçimde bir parti kazanır. Fakat burada kazanan hep Trabzon ve Rize merkez oluyor. Yomra’dan Akçaabat’a kadar onlarca bölge müdürlüğü, havalimanı, liman, çok iyi liseler, 60000 öğrencisi olan üniversite, hastaneler, sosyal tesisler kentsel dönüşümler vesaire vesaire. Ve bütün bunların çekim gücü ile ticaret sanayisi gelişen özel sektör. Bütün bunların bir yöreye neler kattığını çok iyi biliriz. 
 
Saf değiliz, salak değiliz, olanları görmeyen kör de değiliz. Sadece mazlum vatandaşlarız. Zor zamanda devletini seven halkız. Biraz buraları görün artık. Rize’nin Pazar ilçesinden başlayıp sarp sınır kapısına kadar 70 km de ilçelerde olan sadece hükümet konakları, kaymakamlık lojmanları. Her yerde olması gereken sıradan okulları, karakolları saymıyorum.
Yoksa Türkiye sınırı Karadeniz’de Trabzon’da ya da Rize merkezde bitiyor da haberimiz mi yok? 
İlçelerimizde ise ne Sosyal ve ekonomik gelişme hiç yok. Gelişen Türkiye’de geri bırakılmış ilçelerimiz.
Bizi unuttunuz mu? Yoksa vekil olarak Ankara’ya gelenler buraları size doğru dürüst anlatmıyorlar mı? Vatanımızı seviyoruz. Bize el verin. El verin derken buradaki durum Ardeşen belediyesinin bütçesi ile halledilecek aşamayı çoktan geçti. Mutlaka hükümet olarak buranın sorunlarını yerinde tespit etmeli ve ona göre politika geliştirmeli. Yoksa Mümtaz gitti, Hakan geldi, Nusret gitti, Osman geldi ile düzelecek gibi değil. Buranın gençleri tahsilden bile umutlarını kesmişler. Üniversite ve yüksekokullardan mezun olanlar ya boşta geziyor ya da kıt kanaat işlerde çalışıyorlar. Öyle Trabzonlular Rizeliler gibi ellerinden tutan, ensesi kalın hemşerileri de yok. Hükümet mutlaka buranın sorunlarına el atmalı. Ele almalı. Şehrin merkezi diyebileceğimiz deniz seviyesindeki mahallelerde 5000 üzerinde oturulamayacak apartman dairesi ve ev var. Ve yaklaşık olarak 1000 adet te apartmanların altında dükkân niyeti ile yapılmış boş ticari alan var. Her tarafta plansız programsız yapılan salaş yapılarla dolu. İşin sosyal ve ekonomik boyutunu anlatmıyorum. Böyle ortamlarda yetişen çocuklar ve gençleri sizler düşünün. Eğer görevlileri gönderirseniz görürsünüz. Fazla söze ne gerek. Göndermiş olduğum fotoğraflar size olayların bir kısmını anlatacaklar

Bütün yapılar çöp niteliği kazanmış. Fotoğraflarda bir kısımları gözüküyor. Şehrin % 90 bu vaziyette. 
 
Kontrolsüz yapılaşma devam etmektedir. Kontrolsüz yapılaşma Ekonomik ve sosyal anarşiye neden olmaktadır.  İŞTE O FOTOĞRAFLARDAN BAZILARI... FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...
 
Selam ve dua ile Allah’a emanet olun

Harun YENİLMEZ
 
Not: bu yazıda Trabzon ya da Rize halkını hedef almış değilim. Elbette ki onlar kendi yaşadıkları kentin daha iyi olması için hükümete baskı yapacaklardır. Başarıları için kutluyorum. Ama şunu söylemeden de edemeyeceğim artık İslam kardeşliğinden falan söz etmeyin. Sizin İslam kardeşliğinden anladığınız şey namazlarda aynı safta durmaktan ibaret maalesef. Paylaşmaya sıra gelince bizi gâvur mu görüyorsunuz bilmiyorum. Fakat burada icra makamında olan hükümetler ülkenin gelişmesi oranında adil davranmak zorundadır.


01 Şubat 2016 Pazartesi 22:42
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

THY REKOR KIRDI

Türk Hava Yolları'nın nisan ayında misafir ettiği yolcu sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 6,4 milyona

BAŞARILI İLÇE BAŞKANI İL YÖNETİMİNDE

Son dönemde Bakırköy Ak Parti ilçe Başkanı olarak görev alan Aysun ÇELİKER, Sinan Erdem Spor salonunda

ÜNİVERSİTELİLERE AF DÜZENLEMESİ

Çeşitli sebeplerle üniversitelerden ilişiği kesilen, her düzeyde eğitim alan öğrencilere af imkanı getiren

BAKANLIKTAN 'SLIME' UYARISI...

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, çocukları cezbedici nitelikteki "slime" adlı ürünün tüketiciler tarafından

MÜFREDATTA YENİ DÖNEM...

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, "2017-2018 öğretim yılından itibaren ortaöğretim kurumlarımızın 9.

ROKETSAN ÜRÜNLERİ VİTRİNE ÇIKIYOR...

Türkiye'nin roket ve füze sistemleri üreticisi ROKETSAN, yeni iş ve ihracat olanakları için Uluslararası Savunma

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL